Motorkářů země zaslíbená

Vzhůru do zatáček, s větrem ve vlasech 🙂

Motorkáři jsou komunita, která si umí představit i jinou dovolenou, než válení se na pláži. Nebo trápení se po kopcích. Oni si na ty kopce vyjedou 🙂

V Čechách je tento sport (či způsob života, kde „cesta je cíl“) čím dál populárnější a Alpy jsou jedna z typických lokalit, kam vyráží celé pelotony jezdců na dravých strojích.

Co už však tolik známo není, že Lungau je skvělá základna pro jednodenní okružní tripy s návratem zpět „na základnu“. Svou polohou relativně uprostřed Rakouska, napojením na hlavní tahy a čtyřmi různými horskými průsmyky láká na místní zážitky stejně tak jako na poznávání vzdálenějších cílů.

Jako místní znalec zde nebudu psát o tom, že můžete v Lungau na motorce strávit několik zajímavých dní, aniž byste vůbec opustili oblast (průsmyk Katschberg, cesta kolem řeky Mur, různá boční údolí a serpentiny, původní hütte a přírodní koupání), ale chápu, že většina motorkářů má spadeno spíše na „polykání kilometrů“ na horských panoramatických silnicích 🙂 Takže sem s nimi, s jednodenními tripy se základnou v St.Michael im Lungau:

– přes průsmyk Obertauern a Tennengebirge do Hallstattu, pak kolem Dachsteinu a průsmyk Sölkpass zpět do Lungau (http://www.hallstatt.net/)

– přes průsmyk Obertauern, hrad Werfen na Hitlerovo Orlí hnízdo v Berchtesgadenu, zpět přes Lofer, Saalfelden, Bischofshofen a Flachau (http://www.orlihnizdo.cz/)

– přes průsmyk Turracher Höhe na Nockalmstrasse (případně ještě se zajížďkou na Millstätter See na koupání) a zpět přes Schönfeld nebo přes Katschberg (https://www.nockalmstrasse.at/na/de/index)

– přes průsmyk Katschberg, Spittal a Heiligenblut na Grossglockner Hochalpenstrasse, zpět pak kolem Zell am See, St. Johann, Wagrain a Flachau (https://www.grossglockner.at/gg/de/index)

– přes Katschberg a Gmünd na Malta Hochalmstrasse, dále přes Spittal a Zlan na Goldeck Panoramastrasse a zpět přes Katschberg (https://www.verbund.com/de-at/ueber-verbund/besucherzentren/maltahttps://www.goldeck-panoramastrasse.at/gp/de/index)

– přes Katschberg, Spittal a Villach na Villacher Alpenstrasse, zpět pak přes Bad Kleinkirchheim a průsmyk Turracher Höhe (https://www.villacher-alpenstrasse.at/va/de/index)

Dají se samozřejmě navštívit i další (vzdálenější) cíle, jako např. Krimmelské vodopády (nejvyšší v Evropě a 5. nejvyšší na světě) spolu s Gerlos Alpenstrasse, nebo si jen tak jezdit po údolích Kleinarl, Grossarl, Bad Gastein a Rauris (https://www.gerlosstrasse.at/gs/de/indexhttps://www.wasserwelten-krimml.at/wk/de/index)

Koho by lákalo to moře, tak za 2,5 hodiny (po dálnici) jste v oblasti Caorle / Bibione, případně za 3,5 hodiny si můžete užít romantiku v Benátkách.

Kde to jde, vyhněte se dálnicím a vezměte to „po staré“. Stejně tak je samozřejmě možné mnou navržené trasy jakkoliv upravit, nebo třeba dvě kratší spojit do jedné dlouhé…

A protože cesta je cíl, i přesun do Lungau může být super výpravou – třeba Brňáci to můžou vzít kolem Dunaje, dále na Mariazell, kaňonem Salzy na Hieflau a údolím Ennsu na Admont, Liezen a pak buď přes Sölkpass nebo přes Schladming do Lungau.

Tak mnoho zážitků, bezpečné návraty a v St. Michael se nezapomeňte stavit v Mandl Caffé, vaří tam vynikající domácí pivo 🙂