Držme palce sněhu

„Tato zima je podivná, že tati“, prohlásila pětiletá dcerka sedíc v gondole vedoucí na Aineck. Musel jsem souhlasit. Že se loni v Brně dalo bobovat asi tak jeden den za zimu (a letos 2 až 3 dny, dle odolnosti kalhot), a že skoro ani nemrzne, na to jsme si už zvykli, ale v Alpách by člověk přece jenom očekával něco jiného.

Jak jsem psal v jednom z minulých článků (http://zazitlungau.cz/sezona-zacala-snih-neni/), až do poloviny ledna byly Tauernské Alpy a Nockberge zcela holé. Když konečně nasněžilo, vyrazili jsme s velkou slávou lyžovat na celých 10 dní a ke konci pobytu byl sníh už opět jenom „nahoře“, v údolí ani ň.

Další pokus byl v polovině února. Za jeden den nasněžilo dole v údolí 20 cm (nahoře daleko víc), ale do druhého dne to opět bylo vše fuč. Když jsem pak po pár dnech nakládal auto na cestu zpět do Brna, bylo v 1 100 metrech nad mořem 14 stupňů ve stínu, na sluníčku úplné jaro a já běhal kolem auta jen v tričku.

Tož, uvidíme v březnu. Na Katschbergu vydatněji sněží při jihozápadním proudění od Itálie a tak tam často spadne přes půl metru prašanu až ve druhé půlce března. Určitě tomu ještě pokus dáme… 🙂

Každopádně, sjezdovky jsou zasněžené a upravené výborně, o tom žádná, a kdyby bylo nejhůř, 100% svahů v Lungau je možno uměle zasněžovat. Pěkně bílá peřina však horám sluší, tak držme palce!