Praktické informace

Ski-bus

Mezi Katschbergem, St. Michaelem, St. Martinem a St. Margarethen jezdí pravidelná kyvadlová doprava, která je pro lyžaře zdarma a kterou provozuje společnost Bacher Raisen. Spojuje tři nástupní místa do velkých středisek, jedna konečná je na centrálním parkovišti nahoře na Katschbergu, dále cestou projíždí kolem spodní stanice gondoly nahoru do střediska Speiereck-Grosseck a druhá konečná je dole u sedačky nahoru na Aineck.

Je tedy možné udělat i okruh, vyjet např. na Katschberg, po lyžích se přesunout přes vrchol Ainecku až dolů do St. Margarethen a domů se vrátit autobusem z druhé strany.

 Na některých zastávkách je možno také přestoupit na státní Post busy, se kterými se dá cestovat např. na Fanningberg nebo Obertauern. 

Hlídejte si časy odjezdu, pozor na poslední bus, ať nezůstanete na druhé straně kopce a pokud si nejste jisti směrem nebo zastávkou, zeptejte se řidiče – nenechá vás na holičkách a buď vám řekne kde vystoupit, nebo si třeba i zajede a vysadí vás na správném místě, nebo vysílačkou zařídí přestup na správný bus.


Ski-pass

Pokladny jsou vždy u spodních stanic nejdůležitějších lanovek, platit se dá i kartou a v případě vícedenních ski-passů vás pokladní digitálně vyfotí. 

Na Katschbergu jsou pokladny buď na spodní stanici sedačky na Tschaneck (kam vede příjezd z hlavního parkoviště) nebo u spodní stanice sedačky na Aineck (sem budete muset kousek pěšky). V St. Margarethen jsou pokladny dole u sedačky, cestou z parkoviště.

V St. Martin jsou pokladny taktéž dole u gondoly, hned u parkoviště, stejně tak ze druhé strany dole u gondoly z Hammeru na Grosseck.

Na Fanningbergu se vyjede serpentinami do střediska a pokladny jsou opět u parkoviště u spodní stanice hlavní šestisedačky. 

Ski-passů existuje celá řada, nebudu se zde zabývat podrobnostmi (bodové, půldenní, vícedenní) ani zvláštnostmi (např. typ vyber 5 dnů ze 7 nebo ski-pass vč. vstupenky do vodního světa Tamsweg), ale jedno hlavní doporučení zde uvedu: vyhněte se čistě lokálním ski-passům, vždy vezměte alespoň „Oberlungau“, kde budete mít v ceně všechny tři hlavní střediska v Lungau bez omezení. 

Samozřejmě je také možnost koupit Lungo (tj. včetně Obertauernu) nebo celozemské ski-passy Salzburgerland a Körnten, pokud vás však vyloženě nebaví cestování a objevování, není to potřeba – Lungau poskytuje dostatek tratí a určitě si vyberete. 

Kompletní souhrn ski-passů naleznete např. zde:


Provoz lanovek

Provoz lanových drah začíná v 9:00 a končí v 16:00. U některých lanovek, které používají místní jako cestu do práce, se může stát, že jedou od půl deváté do půl páté, ale vás na ně zřejmě nepustí – tak se ráno nenechte zmást, až je na Panorama kamerách uvidíte v televizi v provozu 🙂


Obchody

Ve střediscích jsou samozřejmě obchody a půjčovny se sportovním zaměřením, ale ceny jsou většinou poněkud vyšší. Supermarkety a normální obchody se službami najdete v největším soustředění v St. Michael.

 • Billa (a také např. Kik a další) se nachází v obchodní zóně na západním výjezdu ze St. Michael, za čerpací stanicí
 • Adeg (a další obchody a služby, jako např. kadeřnictví) se nachází u křižovatky hlavních silnic na Katschberg a do St. Michael, kousek od kruhového objezdu, východní výjezd
 • Spar (a také trafika, pekárna, řeznictví, banka a pošta) je přímo v centru St. Michael, severním výjezdem z kruhového objezdu a pak na křižovatce mírně doleva

Bankomaty

Bankomaty a směnné kurzy fungují bez problémů, asi nemá smysl s sebou vláčet vše v hotovosti. Stejně tak platba ski-passu na pokladně je možná kartou.


Restaurace

Restaurací je k dispozici celá řada, jak nahoře ve střediscích, tak dole v údolí. Pokud bych měl hovořit za sebe, z hlediska starého romantika, tak na lyžích mohu doporučit:

 • Katschberg – Gamskogelhütte (na Gamskogelabfahrt)
 • Aineck – Adlerhorst (na vrcholu Ainecku)
 • Margarethen - Kösselbacheralm (ve středu kopce, pod ústím Karabfahrt, u nástupní stanice Silver Jet 2)
 • Speiereck – Peterbaueralm (ve středu hlavní sjezdovky z vrcholu, u konečné stanice gondoly ze St. Martin)
 • Grosseck – Speiereckhütte (na vrcholu Grossecku u konečné stanice sedačky)
 • Fanningberg – (na vrcholu, výjezdem doleva ze sedačky) 

Večer, pěšky nebo autem:

 • Reini – v St. Michael na malém náměstíčku u kostela
 • Stamperl – pizzeria (na Katschbergu, po příjezdu do střediska doprava nahoru a stále dozadu až k malému tunelu)
 • Hammer (autem přes Mauterndorf ke spodní stanici gondoly na Grosseck v Hammeru)

Tourist-büro

Turistická kancelář (tj. informace, brožury, mapy atd.) se nachází na malém náměstíčku přímo naproti kostelu v St. Michael.


Pošta

Pošta je přímo v centru St. Michael, severním výjezdem z kruhového objezdu a pak na křižovatce mírně doleva.


Čerpací stanice

 • ÖMV na východ od St. Michael u rozdvojení na Tamsweg a Mauterndorf
 • Shell přímo u kruhového objezdu ve středu St. Michael, jižní výjezd směrem do Austrasse
 • V nákupní zóně u západního výjezdu ze St. Michael

Nájezd na dálnici

Nájezd na dálnici je na západním výjezdu ze St. Michael, mýtné se platí v automatizovaných pokladnách (tedy bez obsluhy) a stojí 5,50 EUR. Pokud by to někdo chtěl objet (i když časově ani na spotřebu se to asi moc nevyplatí), tak směrem na sever se musí přes Obertauern a Radstadt, směrem na jih přes Katschberg a Rennweg.